Podróże do Włoch

Włochy to wspaniały kraj, pełen zabytków, z przyjemnym klimatem, niezwykle różnorodne i bardzo bogate kulturowo. Znajdziemy tu wspaniałą kuchnię, wino, wzgórza, góry, morza, urokliwe miasteczka, duże i małe zabytkowe miasta, zamki, wyspy, wulkany oraz barwną i skomplikowaną historię.

Tym co zwykle najbardziej uderza Polaków jest ogromne zróżnicowanie Włoch, nie tylko pod względem krajobrazów, stylu życia czy języka, ale także kulinarnym, mentalnościowym. Na zadane Włochowi pytanie: Skąd pochodzisz? raczej nie usłyszymy Z Włoch, ale Sono siciliano, pugliese, milanese, romano… i tak dalej.

I właśnie z powodu tych różnych obliczy Italii śmiesznym jest powiedzieć po jednej podróży: Widziałam Włochy. Bo całkiem inne są Włochy południowe, inne północne, każdy region to praktycznie osobny rozdział. Dlatego aby poznać prawdziwe Włochy, nie ma wyjścia – trzeba troszkę pojeździć po całym włoskim bucie.

Od kilku lat razem z przyjaciółmi i ich znajomymi, oraz znajomymi znajomych 😉 w okolicach długiego weekendu majowego wybieramy się do Italii aby poznawać i podziwiać kolejne regiony. Zawsze wybieramy tylko jeden z nich, tak aby go poznać, zrozumieć, „pooddychać klimatem miejsca”. Wyjazd taki trwa ok. 5-7 dni. Co robimy podczas takiej eskapady? Zwiedzamy, degustujemy, przyglądamy się włoskiemu „dolce vita” oraz ćwiczymy naszą znajomość tego pięknego języka. Bo nic nie daje takiej satysfakcji jak samodzielne zamówienie kawy po włosku 🙂

Jeśli chciałbyś dołączyć do naszej grupy to zapraszam do kontaktu.

 

Zapraszam również do obejrzenia galerii z poprzednich wyjazdów:

 

Toskania 2019 – Podczas pobytu w Toskanii mieszkaliśmy w Livorno. Nasz dom był położony nad samym morzem, ale woda na początku maja była jeszcze zbyt zimna. Najbliżej mieliśmy do Pizy i ją właśnie odwiedziliśmy pierwszego dnia. W kolejnych dniach pobytu pojechaliśmy do Lukki, Florencji, Volterry, Sieny i San Gimignano. Popłynęliśmy promem na wyspę Elba, gdzie wspólnie stwierdziliśmy że w takim miejscu moglibyśmy być więzieni wraz z Napoleonem 😉 oraz wybraliśmy się na cały dzień do gorących źródeł Terme di Saturnia.

 

 

 

Rzym 2018 – tygodniowy pobyt w Rzymie w kameralnym gronie na początku czerwca. Oprócz najważniejszych zabytków i miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć, odwiedziliśmy również Tivoli, a także poplażowaliśmy w Ostii.

 

 

 

 

 

Apulia 2018 – Pierwsze 3 dni mieszkaliśmy w uroczej miejscowości Barletta. Stąd odwiedziliśmy San Giovanni Rotondo, Monte Sant’Angelo, Trani, Castel del Monte oraz Materę, która co prawda terytorialnie nie należy do Apulii ale jest na tyle blisko, że warto ją odwiedzić. Następne 4 dni mieszkaliśmy w mieście Martina Franca, a właściwie na jej obrzeżach w pięknym B&B. Zwiedziliśmy samą Martinę, Locorotondo, Alberobello, Ostuni, Monopoli, Polignano a Mare oraz wspaniałe Zoo Safari w Fasano.

 

 

 

Sycylia 2017 – Mieszkaliśmy w Trapani, skąd codziennie wybieraliśmy się na wycieczki. Zwiedziliśmy: Erice, Segesta, Selinunte, Palermo, Rezerwat Cygana, Monreale, Grotę rodziny Mangiapane, Marsala, Saliny koło Trapani.

 

 

 

 

 

Apulia 2016 – Naszą bazą noclegową było Bari i stąd 2 samochodami poruszaliśmy się po włoskim obcasie. Odwiedziliśmy San Giovanni Rotondo i Monte Sant’Angelo, Trani, Polignano a Mare, Monopoli, barokowe Lecce, Otranto, Alberobello z jego trullami, Martina Franca.

 

 

 

 

 

Piemont i okolice 2012 – Mieszkaliśmy w cudownym pokartuskim klasztorze, gdzie obecnie mieszkają Misjonarze Matki Bożej Pocieszenia i prowadzą tam Ośrodek Rekolekcyjny. Zwiedziliśmy Turyn (niestety w strugach deszczu), urokliwe miasto Mondovì, a także zapuściliśmy się do Cinque Terre, choć to już nie Piemont. W drodze powrotnej wstąpiliśmy do św. Antoniego w Padwie oraz na kilka godzin zatrzymaliśmy się w Wenecji.